Osocze i fibryna bogatopłytkowe         w medycynie estetycznej


Płytki krwi (trombocyty) stanowią jedną z frakcji ludzkiej krwi i są odpowiedzialne za proces krzepnięcia krwi. Jak się okazuje, płytki krwi można wykorzystać w zabiegach regeneracyjnych w medycynie estetycznej (wspomaganie procesów regeneracji skóry, nawilżenie skóry, redukcja drobnych zmarszczek, pobudzenie komórek skóry do produkcji elastyny i kolagenu). 

Aby móc wykorzystać dobroczynne właściwości naszego własnego organizmu, musimy pobrać krew od pacjenta, „wyciągnąć” z niej to, co nam przyniesie spodziewane korzyści i podać w to miejsce, które chcemy regenerować. Zabiegi regeneracyjne z użyciem frakcji krwi mogą być stosowane zarówno u osób przed 35 r.ż. jak i starszych, jednak należy pamiętać, że wraz z wiekiem spada wydajność i możliwości auto-naprawcze organizmu, więc osoby starsze mogą nie uzyskać spodziewanych efektów działania osocza na skórę. 

Osocze bogatopłytkowe
(PRP - ang. platelet rich plasma)

Jest najczęściej wykorzystywane w medycynie estetycznej jako naturalny booster skóry. Poprzez działanie silnie nawilżające sprawia, że skóra twarzy, szyi, dekoltu, dłoni lub skóry owłosionej głowy regeneruje się pod jej wpływem, uruchomiony zostaje proces naturalnego pobudzenia komórek skóry do produkcji nowego kolagenu i elastyny, czyli tych włókien, które odpowiadają za sprężystość i elastyczność naszej skóry. Dzięki temu skóra napina się, staje się promienna i dobrze nawilżona, a drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu.

Aby uzyskać PRP, krew musimy pobrać do probówek, które zawierają czynniki zapobiegającym krzepnięciu krwi. U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na ten właśnie czynnik. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak może wystąpić, zwłaszcza u alergików. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg wykonywał lekarz, który w razie wystąpienia alergii będzie mógł i potrafił od razu zareagować i pomóc pacjentowi.

Fibryna bogatopłytkowa
(PRF - ang. platelet rich fibrin)

Jest to ta część osocza, która jest najbogatsza w tzw. włóknik, który stanowi pierwszy element budulcowy (3D rusztowanie) dla tworzącego się „strupa” po zranieniu. Fibryna wykorzystywana jest w tych zabiegach, których celem jest uzyskanie nowego rusztowania dla nowopowstających włókien elastynowych i kolagenowych. Chętnie stosujemy PRF w okolicy oka celem redukcji drobnych zmarszczek, „wypełnienia” kurzych łapek, drobnych ubytków policzków, linii marionetek, bruzd nosowo-wargowych, czerwieni warg. Fibryna jako naturalny „wypełniacz” działa na tkanki unosząco i wypełniająco, ale nie jest żadną sztuczną substancją podawaną do skóry. Dzięki temu pacjenci mogą wykonywać zabiegi regeneracyjne z użyciem naturalnych „wypełniaczy” własnej produkcji, które całkowicie się wchłaniają po ok. 48 godzinach od podania, szybko nawilżając, napinając i unosząc tkankę oraz działając długofalowo stymulując komórki skóry do wytwarzania nowej elastyny, kolagenu i młodych naczyń krwionośnych. Należy pamiętać o tym, że fibryna nie utrzyma się w tkance tak długo jak klasyczny wypełniacz, chcąc podtrzymać efekt działania fibryny, zabieg należy powtarzać, warto rozważyć wykorzystanie własnych naturalnych zasobów organizmu w celach upiększających. Do celów wytworzenia PRF, krew pobieramy do probówek pozbawionych substancji zapobiegających krzepnięciu krwi, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia alergii.

Wskazania do zastosowania PRP/ PRF

  • Profilaktyka anti-aging
  • Poprawa napięcia skóry
  • Przebarwienia skóry
  • Nawilżenie skóry suchej
  • Łysienie, wypadanie włosów
  • Redukcja blizn np. potrądzikowych
  • Drobne zmarszczki i nierówności skóry

Przeciwwskazania do użycia PRP/ PRF

  • Choroby krwi wrodzone, nabyte (upośledzenia krzepnięcia np. w przypadku chorób wrodzonych lub nabytych - wyniku przyjmowanych leków przeciwkrzepliwych, aspiryny, heparyny, leków przeciwzapalnych)
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Choroby metaboliczne np. niewyrównana cukrzyca
  • Choroby nowotworowe leczone chemioterapią i/lub radioterapią                      (o możliwość wykonania zabiegu zapytaj lekarza)
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Aktywne stany zapalne skóry
  • Aktywna opryszczka wargowa (przy nawracającej opryszczce zapytaj lekarza       o szczególne zalecenia przedzabiegowe)
  • Świeżo przebyte choroby ogólnoustrojowe bakteryjne i wirusowe (o termin i możliwość wykonania zabiegu zapytaj lekarza)
  • Leczenie immunosupresyjne
  • Choroby wątroby

Zalecenia przed zabiegiem podania PRP/ PRF

  • Nie musisz być na czczo do zabiegu
  • Na przynajmniej 2 dni przed planowanym zabiegiem zwiększ ilość przyjmowanych płynów (zadbaj o dobre nawilżenie organizmu). W dniu zabiegu pij wodę
  • Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przyjmij te leki, które przyjmujesz ze wskazań medycznych
  • Na 10 dni przed zabiegiem nie zażywaj leków przeciwzapalnych (medycyna estetyczna)
  • W przypadku zabiegu wykonywanego w obszarze skóry głowy (profilaktyka wypadania włosów) w dniu zabiegu umyj i wysusz włosy i nie korzystaj ze środków do stylizacji włosów
  • Na zabieg z zakresu medycyny estetycznej przyjdź bez makijażu

Zalecenia pozabiegowe

Przez 24 godziny po zabiegu nie nakładaj makijażu

Przez 3 dni od zabiegu unikaj sauny, basenu, solarium oraz nadmiernej aktywności fizycznej

Przez 3 dni od zabiegu staraj się nie dotykać skóry poddanej zabiegowi nieumytymi rękoma

Przez 3 dni od zabiegu unikaj przytulania/ głaskania/ całowania zwierząt (również tych domowych)

Do pielęgnacji skóry poddanej zabiegowi używaj ręczników jednorazowych lub codziennie wymieniaj ręcznik na świeży

Na okres pozabiegowy zmień pościel na świeżą

Przez 7 dni od zabiegu unikaj leków przeciwzapalnych

Unikaj nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i stosuj kremy z filtrem UV +35/+50

Liczba wymaganych zabiegów: 4-6 x w odstępach 2-4 tyg. Powtórzenia przypominające co 6 miesięcy.